Robaki i inne pasożyty

Pasożyty to nędzne, małe organizmy, które żyją na nasz koszt. Są zróżnicowane: od organizmów jednokomórkowych, takich jak malaria i ameba, po w pełni rozwinięte robaki. Niektóre migrują i żyją w naszych tkankach, gdzie mogą dokonać poważnych zniszczeń i uszkodzeń – szczególnie jeśli dostaną się do naszych mózgów. Inne żyją w naszych jelitach i wreszcie dostają się do układu limfatycznego lub skóry. Poniższe pytania ilustrują globalne problemy z pasożytami:

Mini udary – problem ogólnoświatowy

Moja mama miała dwie sytuacje, które doktor nazwał mini udarami, albo inaczej, przemijającymi atakami niedokrwiennymi. Martwimy się, że może mieć poważny udar. Czy jest coś, co możemy zrobić, aby ją przed tym uchronić?

Alkohol – chodzi o coś więcej niż nasze własne zdrowie

Spożycie alkoholu a zdrowie na świecie

Spożycie alkoholu znacznie różni się w poszczególnych krajach, w zależności od tradycji kulturowych. Różnica istnieje także między gospodarkami rozwiniętymi i wschodzącymi. Alkohol, podobnie jak tytoń, jest eksportowany do krajów rozwijających się, stanowiąc ogromne obciążenie dla przestarzałych już systemów opieki zdrowotnej. Według Global Status Report on Alcohol and Health opublikowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w Genewie w lutym 2011 roku:1

Żółta febra

Dużo podróżuję i słyszałem o wybuchu epidemii żółtej febry w Ugandzie. Co to za choroba i czy powinienem się martwić?

Obserwuj nas

Dane adresowe

skrytka pocztowa 216
Bielsko Biała
43-300
Back to top