Robaki i inne pasożyty

Pasożyty to nędzne, małe organizmy, które żyją na nasz koszt. Są zróżnicowane: od organizmów jednokomórkowych, takich jak malaria i ameba, po w pełni rozwinięte robaki. Niektóre migrują i żyją w naszych tkankach, gdzie mogą dokonać poważnych zniszczeń i uszkodzeń – szczególnie jeśli dostaną się do naszych mózgów. Inne żyją w naszych jelitach i wreszcie dostają się do układu limfatycznego lub skóry. Poniższe pytania ilustrują globalne problemy z pasożytami:

Mini udary – problem ogólnoświatowy

Moja mama miała dwie sytuacje, które doktor nazwał mini udarami, albo inaczej, przemijającymi atakami niedokrwiennymi. Martwimy się, że może mieć poważny udar. Czy jest coś, co możemy zrobić, aby ją przed tym uchronić?

Alkohol – chodzi o coś więcej niż nasze własne zdrowie

Spożycie alkoholu a zdrowie na świecie

Spożycie alkoholu znacznie różni się w poszczególnych krajach, w zależności od tradycji kulturowych. Różnica istnieje także między gospodarkami rozwiniętymi i wschodzącymi. Alkohol, podobnie jak tytoń, jest eksportowany do krajów rozwijających się, stanowiąc ogromne obciążenie dla przestarzałych już systemów opieki zdrowotnej. Według Global Status Report on Alcohol and Health opublikowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w Genewie w lutym 2011 roku:1

Żółta febra

Dużo podróżuję i słyszałem o wybuchu epidemii żółtej febry w Ugandzie. Co to za choroba i czy powinienem się martwić?

Znaczenie serca

Ryzyko i zapobieganie chorobie wieńcowej

Miażdżyca naczyń krwionośnych powoduje olbrzymie zniszczenie cudownie zaprojektowanego systemu naczyniowego w naszych ciałach, zwanego drzewem naczyniowym. Ważną częścią tego drzewa są tętnice i to one są atakowane przez tą chorobę. Miażdżyca tętnic jest wynikiem ogromnej ilości chorób serca i naczyń krwionośnych. Jest jedną z powszechnych, „chorób niezakaźnych”, która występuje wszędzie, a szczególnie w krajach szybko rozwijających się. Choć przeważnie występuje w krajach rozwiniętych, to jednak nie jest nową chorobą. Jej ślady odnaleziono także w mumiach starożytnych Egipcjan.

Wirus Zika

Czy możemy coś zrobić, aby poprawić sytuację?

 

Martwię się o moją córkę, ponieważ jest w ciąży a w wiadomościach coraz więcej słyszymy o wirusie Zika i dzieciach rodzących się z mikrocefalią (małogłowiem). Bardzo stresują mnie te wiadomości. Czy możecie wspomóc nas radą?

Wirus Ebola

Słyszeliśmy ostatnio bardzo dużo na temat epidemii wirusa Eboli. Na chwilę obecną choroba wywołana przez ten wirus występuje w krajach Afryki Zachodniej. Czym jest choroba wywołana przez ten wirus i czy jest szansa, że rozprzestrzeni się na całą resztę świata, tak jak stało się to w przypadku grypy

Leczenie żółtaczki

U mojego wujka ukazały się objawy żółtaczki i martwimy się, że może mieć zapalenie wątroby lub inną chorobę zakaźną. Co powoduje żółtaczkę? Czy mamy powody do niepokoju?

Rak okrężnicy

U mojego starszego brata zdiagnozowano raka okrężnicy (jelita grubego). Miał operację, ale nie jesteśmy pewni czy rak nie zaczął się wcześniej rozprzestrzeniać. Ja sama mam 48 lat; czy jestem w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia tej choroby? Czy jest coś, co mogę zrobić, aby zmniejszyć swoje szanse zachorowania na raka jelita grubego?

Obserwuj nas

Dane adresowe

skrytka pocztowa 216
Bielsko Biała
43-300
Back to top