Niedokrwistość złośliwa

Niedokrwistość złośliwa to choroba, podczas której czerwone krwinki w krwi są w niewystarczającej ilości. Jej powodem jest niedobór niezbędnej substancji, zwanej witaminą B12, lub kobalaminą. 

U mojej cioci zdiagnozowano ostatnio niedokrwistość złośliwą. Co to za choroba? Co jest jej przyczyną?

Nadciśnienie

Wysokie ciśnienie krwi jest popularnym problemem. Około 1 miliarda ludzi na całym świecie choruje na nadciśnienie, i przewiduje się, że do 2025 roku ta liczba wzrośnie do 1,6 miliarda. 

Zdiagnozowano u mnie wysokie ciśnienie krwi i lekarz przepisał mi lekarstwa. Wygląda na to, że moje ciśnienie się poprawia i poddaje kontroli. Jeden z moich sąsiadów był u mnie niedawno na lunchu i martwił się o moją dietę. Czy na pewno mogę jeść wszystko, co chcę, jeśli jestem na lekarstwach i moje ciśnienie się poprawiło?

Jak bieda wpływa na zdrowie

Wydaje się, że kiedy ludzie mówią o sprawach dotyczących zdrowia, niezależnie czy mówią o HIV, czy chorobach serca, wspominają o biedzie. Czy moglibyście omówić, jak bieda wpływa na zdrowie?

Bieda jest globalnym problemem wpływającym na zdrowie, dotykającym ubogich w każdej części świata. Statystyki dotyczące zdrowia w niektórych narodach, szczególnie tych „biednych”, wyglądają o wiele bardziej ponuro, niż w państwach bogatych. Ale nawet w Stanach Zjednoczonych – prawdopodobnie jednym z najbogatszych krajów – bieda zbiera swoje żniwo.

Gruźlica

Gruźlica wciąż pozostaje ważnym, globalnym problemem. Kontrola bydlęcej gruźlicy była stosunkowo łatwa- opierała się na na eliminacji zarażonych zwierząt, oraz instytucji pasteryzacji mleka 

U mojej matki zdiagnozowano gruźlicę a ponieważ ma wirusa HIV martwię się, że to będzie nieuleczalny typ gruźlicy. Czy powinienem zakazać moim dzieciom kontaktu z nią?

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najpowszechniejszą postacią artretyzmu i pojawia się u ludzi starszych. Artretyzm to zapalenie stawów. Stawy to miejsca, gdzie kości dotykają jedna drugiej. 

Jestem 68-letnią kobietą i kiedy chodzę, czuję ból w kolanach. Lekarz powiedział mi, że powinnam brać nie wymagające recepty środki przeciwbólowe i schudnąć. Czy moglibyście napisać coś o chorobie zwyrodnieniowej stawów, czym jest i co powinnam zrobić?

Gorączka Denga

Słyszałem o nowej chorobie występującej w niektórych częściach Afryki zwanej „gorączka denga”. Czy moglibyście powiedzieć coś na ten temat? 

Bezdech senny

Mój mąż śpi według określonego wzoru. Oddycha coraz głębiej i głębiej, następnie przestaje oddychać tylko po to by znów zacząć oddychać jednak z jakiegoś rodzaju chrapaniem... 

Choroby układu krążenia

Czytałem o problemie choroby wieńcowej występującej w uprzemysłowionych państwach. Żyję w Subsaharyjskiej Afryce i zasmuca mnie nasz poważny problem z HIV i AIDS, ale jednocześnie zastanawiam się czy ta część świata znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na choroby sercowe, które wydają się tak powszechne w zamożnych państwach. Czy my, którzy żyjemy w nisko i średnio dochodowych krajach musimy się martwić o problem choroby wieńcowej?

Chłoniak

Chłoniak jest guz lity, który rośnie w tkance limfatycznej. W niektórych typów chłoniaków są ściśle związane z białaczką. Znam ludzi, którzy opracowane chłoniaka. Co można zrobić, aby zapobiec tej chorobie? 

Obserwuj nas

Dane adresowe

skrytka pocztowa 216
Bielsko Biała
43-300
Back to top