Zmniejszanie ryzyka zachorowania na raka

Czy mogę zrobić coś, by zmniejszyć swoje ryzyko zachorowania na raka? Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, by uchronić się od raka, jest utrzymywanie swojej wagi ciała na zdrowym poziomie. 

Włókniaki

Mam włókniaki. Odmówiłam operacji ponieważ bałam się, że nieuniknione stanie się usunięcie macicy a ja chcę mieć dziecko. Mam 33lata. Czy można prosić o radę?

Włókniaki to komórki mięśni gładkich, które rosną przeważnie w macicy i w ogromnej większości stają się guzami. Mieszają się z przepływem krwi w macicy i często powodują zaburzenia krwawienia miesiączkowego. Mogą wiązać się z płodnością i czasami być powodem utraty ciąży.

Uzależnienia -niebezpieczne zachowania

 

Uzależnienia i niebezpieczne zachowania z całą pewnością negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Jaki jest najlepszy sposób na wyedukowanie młodzieży, jak unikać tych zachowań?

Zadałeś niezwykle istotne pytanie. Często myślimy, że edukacja i informacja to główne filary zapobiegania. Jeśli edukacja, czy zrozumienie szkodliwości tytoniu nie odstrasza w wystarczającym stopniu, ostrzeżenia na paczkach papierosów będą wystarczające, by powstrzymać ludzi od palenia. Niestety nie na tym polega problem.

Niedokrwistość złośliwa

Niedokrwistość złośliwa to choroba, podczas której czerwone krwinki w krwi są w niewystarczającej ilości. Jej powodem jest niedobór niezbędnej substancji, zwanej witaminą B12, lub kobalaminą. 

U mojej cioci zdiagnozowano ostatnio niedokrwistość złośliwą. Co to za choroba? Co jest jej przyczyną?

Nadciśnienie

Wysokie ciśnienie krwi jest popularnym problemem. Około 1 miliarda ludzi na całym świecie choruje na nadciśnienie, i przewiduje się, że do 2025 roku ta liczba wzrośnie do 1,6 miliarda. 

Zdiagnozowano u mnie wysokie ciśnienie krwi i lekarz przepisał mi lekarstwa. Wygląda na to, że moje ciśnienie się poprawia i poddaje kontroli. Jeden z moich sąsiadów był u mnie niedawno na lunchu i martwił się o moją dietę. Czy na pewno mogę jeść wszystko, co chcę, jeśli jestem na lekarstwach i moje ciśnienie się poprawiło?

Jak bieda wpływa na zdrowie

Wydaje się, że kiedy ludzie mówią o sprawach dotyczących zdrowia, niezależnie czy mówią o HIV, czy chorobach serca, wspominają o biedzie. Czy moglibyście omówić, jak bieda wpływa na zdrowie?

Bieda jest globalnym problemem wpływającym na zdrowie, dotykającym ubogich w każdej części świata. Statystyki dotyczące zdrowia w niektórych narodach, szczególnie tych „biednych”, wyglądają o wiele bardziej ponuro, niż w państwach bogatych. Ale nawet w Stanach Zjednoczonych – prawdopodobnie jednym z najbogatszych krajów – bieda zbiera swoje żniwo.

Gruźlica

Gruźlica wciąż pozostaje ważnym, globalnym problemem. Kontrola bydlęcej gruźlicy była stosunkowo łatwa- opierała się na na eliminacji zarażonych zwierząt, oraz instytucji pasteryzacji mleka 

U mojej matki zdiagnozowano gruźlicę a ponieważ ma wirusa HIV martwię się, że to będzie nieuleczalny typ gruźlicy. Czy powinienem zakazać moim dzieciom kontaktu z nią?

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najpowszechniejszą postacią artretyzmu i pojawia się u ludzi starszych. Artretyzm to zapalenie stawów. Stawy to miejsca, gdzie kości dotykają jedna drugiej. 

Jestem 68-letnią kobietą i kiedy chodzę, czuję ból w kolanach. Lekarz powiedział mi, że powinnam brać nie wymagające recepty środki przeciwbólowe i schudnąć. Czy moglibyście napisać coś o chorobie zwyrodnieniowej stawów, czym jest i co powinnam zrobić?

Gorączka Denga

Słyszałem o nowej chorobie występującej w niektórych częściach Afryki zwanej „gorączka denga”. Czy moglibyście powiedzieć coś na ten temat? 

Bezdech senny

Mój mąż śpi według określonego wzoru. Oddycha coraz głębiej i głębiej, następnie przestaje oddychać tylko po to by znów zacząć oddychać jednak z jakiegoś rodzaju chrapaniem... 

Obserwuj nas

Dane adresowe

skrytka pocztowa 216
Bielsko Biała
43-300
Back to top