Życie z rwą kulszową

Cierpię na rozległy ból, który promieniuje od pleców aż do moich pośladków i dalej w dół do zewnętrznej, tylnej części nogi. Pogarsza się, gdy dużo chodzę; i choć byłem u lekarzy i chiropraktyka, ból wciąż powraca. Czy muszę z tym po prostu żyć?

Choroba, która Ci doskwiera nazywana jest często rwą kulszową, choć być może bardziej adekwatna nazwa to chromanie neurogenne. Jest to dość powszechny problem coraz częściej występujący u starszych osób.

Grupę dolegliwości powodujących ten problem nazywa się z stenozą kanału kręgowego lędźwiowego, czyli zwężeniem kanału kręgowego, przez który muszą przebiegać nerwy. Skutkiem zwężenia jest ściśnięcie nerwów co powoduje ból.

Stenoza kanału kręgowego lędźwiowego objawia się we wcześniejszym wieku niż pozostałe symptomy, często u osób w wieku od 20 do 40 lat. Tego typu osoby rodzą się ze skróconymi kręgami, co powoduje zwężenie kanału kręgowego.

Najczęstszą przyczyną są procesy zwyrodnieniowe. W tym przypadku choroba zwyrodnieniowa stawów lub zwyrodnienie aparatury krążka międzykręgowego może skutkować naroślami na nerwach a nawet hipertrofią czy zgrubieniem więzadeł z późniejszym naciskiem na nerw. Typowym wiekiem, w którym pojawiają się objawy jest 60-80 r.ż.

Pozostałymi symptomami są urazy; nawet pooperacyjnie może wystąpić zwężenie na poziomie operacji lub przesunięcie jedno miejsce w górę lub w dół. Kręgozmyk, poruszanie się jednego kręgu po drugim, może również powodować ucisk na nerwy.

Pacjenci z problemem stenozy kanału kręgowego w okolicach odcinka lędźwiowego mają dolegliwości podobne do tych, które opisujesz. Jeśli lekarz podniesie twoją nogę, przy jednoczesnym jej zgięciu w kolanie, możesz poczuć nasilenie się bólu. Możesz również mieć trudności z chodzeniem z zamkniętymi oczami, ponieważ nerwy wyczuwające pozycję mogą być upośledzone.

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego często powoduje ból w pachwinie, nasilający się przy obracaniu biodra do wewnątrz; stan zwany zapaleniem kaletki krętarzowej związany jest z wrażliwością górnej części kości udowej. W tym stanie na ból łydki podczas chodzenia nie ma wpływu zginanie lub prostowanie pleców, podczas gdy stenoza kanału kręgowego lędźwiowego często nasila się w trakcie wyginania ciała do tyłu.

Niestety leczenie nie jest łatwe. Na szczęście choroba nie postępuje szybko, jednak gwałtowna poprawa jest mało prawdopodobna.

Ćwiczenia takie jak jazda na rowerze i pływanie są lepiej znoszone niż chodzenie i bieganie. Ćwiczenia brzucha pomagają uniknąć nadmiernego wyprostowania odcinka lędźwiowego. W utrzymaniu postawy mogą pomóc gorsety, a więc warto spróbować. Gdy leki przeciwbólowe – w postaci tabletek lub zastrzyków – zawiodą, pacjent może rozważyć operację. Objawy powinny być na tyle intensywne, by uzasadnić konieczność uzyskania nie mniej satysfakcjonujących rezultatów niż w przypadku operacji.

Badania pokazują, że choć około 80% pacjentów może odczuwać ból po operacji, to co najmniej jedna trzecia zgłasza ból pleców dopiero od 7 do 10 lat później.

Osoby z najcięższym uciskiem korzenia nerwu mają największe prawdopodobieństwo złagodzenia objawów po operacji. Stosowane są różne procedury, ale należy zauważyć, że liczba badań potrzebnych do jasnego zdefiniowania metody postępowania jest obecnie ograniczona.

Przed operacją zwykle konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego (jeśli to możliwe) i próba zastosowania mniej agresywnych metod leczenia. Zachowanie siły mięśni rdzenia na tym samym poziomie jest ważne, a unikanie ćwiczeń typu jogging jest w tej sytuacji konieczne. Naszą sugestią jest wizyta u fizjoterapeuty lub lekarza ortopedy w celu uzyskania porady i sugerowanych ćwiczeń.

Allan R. Handysides

Peter N. Landless

Tłumaczenie: Natalia Kurz

Korekta: Adam Kurz

Obserwuj nas

Dane adresowe

skrytka pocztowa 216
Bielsko Biała
43-300
Back to top