Stary Testament a zdrowie

Uważa się, że dopiero od drugiej połowy XIX wieku możemy mówić o rozwoju nauk medycznych, dietetycznych i innych pokrewnych dyscyplin wiedzy. Czy na pewno? Warto zadać sobie pytanie, co na ten temat ma do powiedzenia najstarsza zachowana w nieskażonej formie księga, jaką jest Biblia, a zwłaszcza Stary Testament spisany na przestrzeni tysiąca lat (ok. 1400-400 p.n.e.). Księga, która dzisiaj nie jest zabytkiem muzealnym, ale najpoczytniejszą księgą wydawaną w milionach egzemplarzy, przetłumaczoną na wszystkie bardziej znane języki świata. 

Przykre skutki zdrowienia

To nie fair. Człowiek rezygnuje z żywności przetworzonej, przechodzi na dietę wegetariańską, mówi nabiałowi adiós!, zaczyna uprawiać jogging, nie podjada między posiłkami, wysypia się, ogranicza sytuacje stresowe... i co? Czuje się fatalnie! Jak to możliwe? Czemu zdrowy tryb życia powoduje złe samopoczucie?

Bisfenol A czyli trujący plastik

Istnieje związek między bisfenolem A a coraz częstszymi przypadkami zachorowań na raka piersi, prostaty, zaburzeniami genitalno-urologicznymi u małych chłopców, obniżeniem jakości męskiego nasienia, przedwczesnym dojrzewaniem płciowym u dziewczynek, cukrzycą, otyłością i zaburzeniami neurobehawioralnymi jak ADHD — uważają amerykańscy eksperci uczestniczący w Narodowym Programie Toksykologicznym. Niestety, bisfenol A jest obecny w każdym domu. I w organizmie niemal każdego człowieka.

Pestycydy

Dr John Peterson Myers, specjalista z zakresu zdrowia środowiskowego, pyta zgromadzone na sali osoby: Kogo z waszych bliskich dotknął nowotwór? Cukrzyca? Bezpłodność? Większość podnosi ręce. Wszystko rejestrują kamery. To konferencja na temat przyczyn nowotworów. Jej fragment znajdzie się później w słynnym filmie dokumentalnym pt. „Zanim przeklną nas dzieci".

Ftalany i teflon

Jesteśmy pokoleniem ludzi wystawionych na działanie trujących chemikaliów — i to od poczęcia. We krwi pępowinowej noworodków wykrywa się 200-300 substancji chemicznych.

Czy witaminy są zabójcze i dla kogo?

Od kilkunastu lat na świecie toczy się walka o rynek naturalnych suplementów. Koncernom farmaceutycznym udało się wreszcie ograniczyć dostęp do witamin mieszkańcom Unii Europejskiej — za sprawą Kodeksu Żywnościowego, którego regulacje zaczęły obowiązywać w tym roku.

Obserwuj nas

Dane adresowe

skrytka pocztowa 216
Bielsko Biała
43-300
Back to top