Słyszę wielu ludzi mówiących o niskim poziomie cukru we krwi, którzy, w celu uniknięcia tego problemu, podjadają między posiłkami. Aby zapobiec tego typu problemom też zaczęłam podjadać, ale moja waga zaczęła rosnąć. Co powinnam zrobić? Ogólnie czuję i mam się dobrze.
Niski poziom cukru we krwi, hipoglikemia, nie jest rzadkim problemem u osób z cukrzycą i tych przyjmujących leki zmniejszające poziom cukru we krwi (zastrzyki z insuliny lub tabletki). Hipoglikemia występuje zwłaszcza wtedy, gdy tacy pacjenci przyjmują swoje leki a pomijają posiłek. Najłatwiejszym i najlepszym sposobem na uniknięcie takich sytuacji jest spożywanie regularnych posiłków oraz dostosowanie dawki lekarstw do konieczności pominięcia jakiegoś posiłku.
Ogólnie jednak prawdziwa hipoglikemia jest rzadką dolegliwością. Istnieje wiele schorzeń, które mogą powodować niski poziomu cukru we krwi. Niektóre z nich obejmują niewydolność serca, wątroby czy nerek, ciężkie infekcje oraz zaburzenia równowagi hormonalnej, szczególnie związane z kortyzolem i glukagonem – chemicznymi substancjami, które są bardzo ważne w metabolizmie glukozy. Niektóre leki, w tym zastrzyki z insuliny i tabletki stosowane w leczeniu cukrzycy, mogą powodować hipoglikemię. Nałogowe spożywanie alkoholu może być również powiązane z hipoglikemią.
Objawy hipoglikemii są wynikiem zmniejszonego dostarczania glukozy do komórek mózgowych. Gdy nie ma wystarczającej ilości glukozy do sprawnego funkcjonowania mózgu, pacjent może odczuwać mętlik w głowie, zmęczenie, utratę przytomności oraz doświadczać różnego rodzaju ataków, (np. bólu, serca, drgawek). Jeśli niski poziom cukru we krwi utrzymuje się długo i jest dotkliwy dla organizmu, pacjent może umrzeć. Mogą wystąpić również dodatkowe objawy, takie jak kołatanie serca (odczucie nietypowej, nieprawidłowej akcji serca), chwiejność (drżenie rąk) i uczucie niepokoju. Ta ostatnia grupa objawów to nerwowo-chemiczna reakcja organizmu na niski poziom cukru we krwi. Pozostałe objawy to pocenie się, głód oraz uczucie mrowienia w kończynach i ciele.
Jednym z powodów, dla których hipoglikemia ogólnie nie występuje jako pojedyncze zjawisko jest to, że gdy ciało rozkłada i trawi pokarmy, węglowodany są ostatecznie wchłaniane jako glukoza (cukier biologiczny, jedno z paliw energetycznych organizmu). Poziom cukru we krwi jest stale monitorowany przez wyspecjalizowane komórki trzustki. Wraz ze wzrostem poziomu cukru we krwi, trzustka wytwarza hormon insuliny, który wprowadza cukier do komórek, które następnie wykorzystują tę glukozę do podtrzymywania procesów życiowych. Gdy poziom glukozy we krwi spada, komórki wytwarzające insulinę są „wyłączane”, dzięki czemu poziom cukru we krwi utrzymuje się na stałym, zdrowym poziomie. W cukrzycy albo występuje całkowity spadek insuliny (cukrzyca typu 1), albo tkanki są insulinooporne (cukrzyca typu 2). W obu tych przypadkach poziom cukru we krwi nie jest kontrolowany i wzrasta, co powoduje wiele komplikacji.
Konieczne jest dążenie do osiągnięcia idealnej wagi. Twój lekarz może pomóc w ustaleniu na jakim poziomie powinna się utrzymywać. Jedz regularnie dwa do trzech posiłków dziennie i unikaj jedzenia między posiłkami (podjadania). Unikaj rafinowanych węglowodanów – cukierków, ciastek, białego pieczywa i napojów gazowanych. Zjadaj obfite śniadania, złożone z płatków pełnoziarnistych i owoców. Upewnij się, że twoje posiłki zawierają od pięciu do siedmiu porcji warzyw i owoców dziennie. Zastosowanie diety roślinnej jest najzdrowszym podejściem. Zwróć uwagę na rozsądne wykorzystywanie nabiału i jajek, aby dostarczyć potrzebną witaminę B12 a także dostateczną ilość witaminy D. Słońce również pomaga utrzymać zdrowy poziom witaminy D, oczywiście przy odpowiedniej ekspozycji. Śniadanie jest najważniejsze; lunch (drugie śniadanie) powinien być pożywny i również regularny, a kolacja powinna być lekka i spożywana wcześnie wieczorem.
Jeśli zastosujesz się do tych podstawowych wskazówek i będziesz codziennie ćwiczyć, zauważysz poprawę ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia, waga spadnie a hipoglikemia nie będzie zawracać ci głowy.
Allan R. Handysides
Peter N. Landless
Tłumaczenie Natalia Kurz
Korekta Adam Kurz