Na 130, 000 badanych rodzin te, w których co najmniej jeden z członków posiada udokumentowaną chorobę serca badanie wykazało, że 70% badanych uczestników wcześnie doświadczyło zawału serca i 80% uczestników doświadczyło przedwczesnego udaru. 

Moja 50-cio letnia matka właśnie miała atak serca. Martwimy się, bo wyglądała na zdrową osobę. Ja i mój brat mamy kolejno 27 i 24lata. Czy to oznacza, że my również jesteśmy w grupie ryzyka?

Jest to dobre pytanie, które powinniście również zadać swojemu lekarzowi prowadzącemu. Czasopismo „British Medical” w swoim wydaniu z ósmego września 2007 sprawozdało, że członkowie badanych rodzin mogą współdzielić ryzyko.

Na 130, 000 badanych rodzin te, w których co najmniej jeden z członków posiada udokumentowaną chorobę serca badanie wykazało, że 70% badanych uczestników wcześnie doświadczyło zawału serca i 80% uczestników doświadczyło przedwczesnego udaru. Jednakże stanowią one jedynie 14% ludności. Oznacza to, że rodzinne skłonności do chorób serca odgrywają ważną rolę. Badania szacują, że nawet do 50% przepowiadanych zawałów serca mogło być uniknione przez właściwą interwencję.

Pierwszą czynnością waszego lekarza powinno być sprawdzenie wskaźników ryzyka. Jakie są poziomy waszego cholesterolu, wasza waga, ciśnienie krwi i praktyki codziennego życia? Czy ćwiczycie? Ile tłuszczu i jakie są proporcje tłuszczów nasyconych w waszej diecie? Czy jecie wystarczającą ilość orzechów i kwasów Omega3.

Zachęcamy również do udziału w profilaktyce antyzawałowej propagowanej przez Fundacje Źródła Życia w programach NEWSTART. To program rewitalizacji i edukacji zdrowotnej obejmujący wykłady i prezentacje, konsultacje lekarskie, pomoc psychologa i oczyszczanie organizmu. Podajemy kontakt newstart@fzz.pl Fundacja Źródła Życia Budy Zasłona Źródlana 1 96-320 Mszczonów


tel. 602 800 956 lub 046 857 13 54 857 28 99

Allan R. Handysides i Peter N. Landless
tłumaczenie: Adam Kurz, kwiecień 2013r.