Objawy i leczenie

Mój mąż ma 55 lat. Rok temu miał wczepianą protezę wewnątrznaczyniową w tętnicy wieńcowej. Jak rozumiemy, jego choroba serca została już wyleczona. Niedawno zauważył, że ma zadyszkę przy wchodzeniu po schodach; czy to może być objawem jedynie braku kondycji fizycznej?

Płytki oddech przy wchodzeniu po schodach może być związany z brakiem kondycji fizycznej. W przypadku Twojego męża należy postawić diagnozę kierując się metodą wykluczania: trzeba zbadać inne przyczyny, w szczególności postęp choroby wieńcowej.

Bez względu na sposób działania, czy to leczenie medykamentami (leki takie jak aspiryna i statyny), czy przezskórna angioplastyka wieńcowa (PTCA), wczepianie protezy wewnątrznaczyniowej, czy kardiochirurgiczna operacja wszczepienia pomostów wieńcowych, choroba wieńcowa nigdy nie zostanie wyleczona. Jest wstrzymywana lub jej przebieg może być cofnięty, ale jej skłonność do postępowania wciąż pozostaje i w takiej sytuacji musi zostać zastosowane trwałe, wzmacniające leczenie oraz zmiana stylu życia. Kluczowe działanie obejmuje regularne ćwiczenia oraz zdrową, zbilansowaną dietę wegetariańską. Niestety, mniej niż 30% osób, u których zdiagnozowano zagrażający życiu zawał serca, udar czy nowotwór, wprowadza zmiany w swoim stylu życia na dłuższy czas, pomimo propagowania pozytywnych skutków, jakie ze sobą niosą, na przykład zwiększenie długości życia i poprawa jego jakości. W przypadku Twojego męża, tym bardziej każdy nowy objaw choroby musi zostać poważnie potraktowany.

Niedawno zauważony płytki oddech podczas wysiłku fizycznego wymaga dokonania ponownej oceny jego choroby wieńcowej. Trzeba wykluczyć postęp choroby i ustalić czy stopniowe zwiększanie intensywności ćwiczeń fizycznych będzie dla niego bezpieczne. Można przeprowadzić różne testy, włączając prosty elektrokardiogram (EKG), test wysiłkowy EKG, scyntygrafię (która nie jest powszechnie dostępna), echokardiografię obciążeniową (która jest łatwiej dostępna na świecie i nie jest uzależniona od krótkiego czasu rozpadu połowicznego radioizotopów), tomografię komputerową (TK) szukając zwapnienia tętnicy wieńcowej, i angiografię/ komputerowy skan angiografii. Każdy z tych testów ma swoją wagę, i jeśli jest dostępny, może być pomocny w określeniu stanu choroby wieńcowej w danym momencie.

Echokardiograf może być szczególnie przydatny. Może pomóc w wykryciu funkcji mechanicznej i wydajności serca, mierząc to, co nazywamy frakcją wyrzutową. U osób ze zbliznowaceniem mięśnia sercowego lub niedotlenieniem mięśnia (niedokrwienie, ischemia) zmniejsza się funkcja komorowa (pompowanie). Badania te mogą wykazywać nieprawidłowości w określonych obszarach mięśnia sercowego, które są niezdolne do skutecznego poruszania się, lub też zbliznowacenia lub niedotlenienia. Może to być bardzo przydatne w prowadzeniu dalszych badań i działań

Inne objawy, na które trzeba zwrócić uwagę to ból w klatce piersiowej, duszności wybudzające z nocnego snu, zwiększający się pod koniec dnia obrzęk kostek, ogólne zmęczenie i kołatanie serca (zwiększone odczucie akcji serca). Do płytkiego oddechu może dołączyć obrzęk płuc objawiający się, jako świszczący oddech i kaszel. W przypadku pojawienia się podanych objawów lekarze muszą zbadać stan niewydolności serca. Powodem, dla którego podkreślamy możliwość istnienia niewydolności serca jest historia choroby wieńcowej Twojego męża.

Należy wykluczyć inne okoliczności, takie jak choroba płuc, niedoczynność tarczycy czy anemia. Najważniejszą informacją do zapamiętania jest, aby Twój mąż tak szybko jak to możliwe udał się do swojego lekarza i aby została postawiona konkretna diagnozę.

Kluczowe dla poprawy jakości życia i długowieczności są najlepsze praktyki medyczne i zdrowotne zmiany stylu życia. Zdrowy styl życia może zapobiec wielu niebezpiecznym chorobom. Dlaczego by nie cieszyć się bardziej obfitym życiem, włączając w to pełnię w Jezusie?

Prosimy Boga „żeby Ci się dobrze powodziło i żebyś był zdrowy, podobnie jak zdrowa jest twoja dusza”. 
3 J 2 BP

Artykuł: Peter N. Landless i Zeno L. Charles-Marcel
Tłumaczenie: Natalia Kurz
Korekta: Adam Kurz

18-06-2017