Cholera jest bardzo poważną postacią nieżytu żołądka. Jest wywoływana przez organizm nazywany Vibrio cholerae, który wywołuje ostrą biegunkę. 

Dlaczego cholera powoduje problemy, następując po takich katastrofach jak trzęsienie ziemi w Haiti?

Cholera jest bardzo poważną postacią nieżytu żołądka. Jest wywoływana przez organizm nazywany Vibrio cholerae, który wywołuje ostrą biegunkę. Częste następujące po sobie biegunki mogą bardzo szybko odwodnić organizm i doprowadzić do śmierci. U dzieci o wiele częściej obserwujemy przypadki śmiertelne, ponieważ dzieci mają mniejszą masę. Vibrio cholerae bardzo dobrze czuje się w wodzie – najpowszechniejszym źródle rozprzestrzeniania się cholery – a kiedy zachoruje jeden członek rodziny, inni najprawdopodobniej również zachorują. Zakażone może być również pożywienie.

Cholera rozprzestrzenia się tam, gdzie są kiepskie warunki sanitarne. Wybuch cholery na Haiti był dość nieoczekiwany, ponieważ od długiego czasu nikt nie zapadł tam na tą chorobę. Nie ustalono jeszcze, w jaki sposób chorobotwórczy pierwotniak dostał się na tą wyspę. Przerwy w dostawach wody i brak oczyszczania ścieków to idealne warunki do wybuchu epidemii cholery. Siła i szybkość rozprzestrzeniania się epidemii cholery może być zmierzona faktem, że pierwsze przypadki cholery odnotowano na Haiti 21 października 2010, 19 listopada w każdym regionie kraju były już przypadki zachorowań a do dnia 21 grudnia 2010 zanotowano 121,500 przypadków. Brzemię biegunki na chwiejącym się kraju było niezwykle ciężkie: 63,711 osób wymagało hospitalizacji, 2,591 zmarło.

Z pewnością pojawiło się o wiele więcej przypadków w sąsiadującej republice Dominikany i w amerykańskim stanie Floryda, gdyż tam chorobę zanieśli podróżujący. Wymiana płynów jest kluczem do walki z każdego rodzaju biegunką, a przy cholerze może uratować życie. Nie wszystkie przypadki są takie same, a leczenie antybiotykami może nie być konieczne. Wykazano, że zarówno doksycyklina, jak i ciprofloksacyna skracają chorobę i ich wynikiem jest bardziej gwałtowne oczyszczanie. Jeśli ktoś odwiedza kraj, w którym istnieje problem cholery i dostaje takich objawów, jak skurcze mięśni brzucha, biegunka i wymioty, apatia, czy osłabienie, powinien koniecznie udać się do lekarza. Ryzyko cholery i innych związanych z biegunką chorób może zostać zmniejszone przez picie bezpiecznej wody. Gotowanie wody i odpowiednie chlorowanie jej odkazi ją. Puszkowana lub butelkowana woda dostarczana przez firmę z dobrą opinią zwykle jest bezpieczna.

Warto też zwrócić uwagę na spożywanie tylko potraw gotowanych lub przygotowywanych w gorącej postaci. Mycie rąk mydłem i czystą wodą, jak również stosowanie odkażacza do rąk jest kolejnym istotnym czynnikiem. Nierozsądnie jest kąpać się w rzekach lub kanałach, gdyż mogą one być zanieczyszczone ściekami. Dopóki wszystkie państwa nie będą wolne od cholery, wszystkie muszą uważać. Z podróżami tak częstymi, jak ma to miejsce dzisiaj, choroba złapana na drugim końcu świata dziś, może pojawić się w twoim domu jutro. Eksperymenty ze szczepionką przeciw cholerze były rozczarowujące. WHO nie zaleca ich nikomu. Nie zaleca się też przyjmowania antybiotyków w ramach prewencji, gdyż nie ma wystarczających dowodów na skuteczność tej metody.

Mimo że cholera jest obecna w mediach i istnieją duże obawy przed nią, większość biegunek nie jest spowodowana przez nią. Wirusowe przyczyny nieżytu żołądka i jelit są bardzo powszechne, a patogeniczna E. coli jest również częstą przyczyną biegunek. Krwawe biegunki połączone z gorączką to poważniejszy problem, mogą być związane z zakażeniem bakteriami szczepu shigella, salmonella lub yerisinia. Allan R. Handysides i Peter N. Landless tłumaczenie: Adam Kurz,