Popraw swój nastrój

W zimowych miesiącach nie zawsze łatwo jest odnaleźć słoneczny nastrój. Dni są krótsze, temperatura niższa a pogoda nieco bardziej nieprzewidywalna. To wszystko sprawia, że każdy może poczuć się nieco ponuro. Nie ma w tym nic złego, jeśli pomimo takich dni, gdy „odpuszczamy sobie” akceptując nasze emocje takimi, jakie są, większość z nas raczej czuje się szczęśliwa.

Kiedy mamy lepszy humor, jesteśmy bardziej produktywni i energiczni, nie mówiąc już o tym, że po prostu czujemy się lepiej! Na szczęście każdy z nas – w takim czy innym momencie – może skorzystać z kilku prostych technik, aby poprawić swój nastrój (zwłaszcza po długich, męczących spotkaniach w pracy)!

Stymulatory nastroju

Wyjdź na zewnątrz 

Może się to wydawać zbyt proste, aby mogło zadziałać, ale wyjście na świeże powietrze może zapoczątkować duży przełom. Nasze ciała nie zostały zaprojektowane do codziennego spędzania długich godzin w pomieszczeniach oświetlanych fluorescencyjnie. Oczyść swoją głowę czystym powietrzem.

Poruszaj się

Prawdopodobnie słyszałeś już, że ćwiczenia fizyczne dostarczają endorfin, które powodują uczucie szczęścia i radości, które znamy i kochamy. Tak, to prawda! Zwykłe spacery lub bieganie czy też wyładowanie frustracji treningiem siłowym, może być znakomitym sposobem na zmianę twojego dnia.

Uśmiechnij (lub śmiej) się!

Choć możesz się z tym nie zgadzać, choć może ci się to wydawać głupie, czasami, aby pozbyć się negatywnych uczuć wystarczy się uśmiechnąć. Uśmiech może oszukać twój umysł, wywołując chemiczną reakcję, która naprawdę może natychmiastowo poprawić twój nastrój.

Nagradzaj się

Co lubisz? Dobrą książkę? Pyszny gorący napój? Czekoladę? Pofolguj sobie (z umiarem), aby wyrwać się z „dołka”.

Zapal świeczki

Obserwowanie migoczących płomieni działa kojąco. Nie wspominając o tym, że niektóre zapachy, takie jak lawenda, eukaliptus czy pomarańcza mogą rozpraszać stres i sprzyjać poczuciu szczęścia.

Okaż miłość pupilowi

Pies, kot, królik czy jakiekolwiek inne zwierzę wybierzesz, poświęć mu kilka minut i okaż mu swoją miłość. Głaskanie zwierzaka łagodzi stres i sprawia, że czujesz się lepiej! W końcu czy są jakieś powody do smutku, gdy widzisz, że twój pupil uśmiecha się do ciebie?

Przytul kogoś

Psychologicznie rzecz ujmując, udowodniono, że objęcie osoby, którą kochamy, na co najmniej 20 sekund, sprawia, że czujemy się lepiej, bezpieczniej a także bardziej kochani. A wszystko to w mniej niż pół minuty! (Oczywiście wpierw upewnij się, że jest to ktoś, kto chce, zostać przytulony).

Zażyj masażu

Stwierdzono, że nawet krótkie masaże zmniejszają depresję o 70%. Nigdy nie lekceważ uzdrawiającej mocy dotyku!

Jedz potrawy poprawiające nastrój

Tak, niektóre potrawy mogą poprawić nastrój. Orzechy włoskie, kiwi, banany, wiśnie, ananasy, pomidory oraz śliwki są naturalnie bogate w serotoninę i są idealnymi przekąskami dla osób szukających dodatkowej dawki szczęścia.

Wyrwij się z rutyny

Czasami zachodzimy do śmietnika nie myśląc o tym, bo po prostu jesteśmy znudzeni bądź jest to naszym zwyczajem. Przynajmniej raz w tygodniu zrób coś, co wykracza poza twoje codzienne czynności lub spróbuj czegoś nowego. Poszukaj innej restauracji, pozwiedzaj inne miasto, zaobserwuj ładny zachód słońca lub po prostu pojedź nową trasą do domu. Cokolwiek robisz, zwyczajnie zrób to inaczej!

Powyłączaj ekrany

Zbyt wiele bodźców i niebieskiego światła może wpływać negatywnie na nasz umysł i nastrój. Zamiast oglądać telewizję lub gapić się na telefon komórkowy wybierz się na zewnątrz, lub poczytaj dobrą książkę.

Nawiąż rozmowę

Każdy z nas musi czasem wyjść poza strefę własnego komfortu. Niezależnie czy zdecydujesz porozmawiać z kimś bliskim, czy skomplementujesz kogoś stojącego przed tobą w kolejce do kasy, zmuszenie się do przyjemnej rozmowy może często otwierać świeżą perspektywę.

Kup coś fajnego

Czy kiedykolwiek używałeś którejś z tych technik, aby poprawić swój nastrój? Co najlepiej na ciebie działało? Chętnie dowiemy się, jakie są wasze sposoby i triki na szczęśliwsze oraz zdrowsze dni życia!

Tłumaczenie: Adam Kurz 03.03.2019