Czy lubisz przebywać w swojej łazience? Czy marzysz o ciepłej, relaksującej kąpieli po długim dniu pracy, pełnym stresu i napięć? Czy masz pod ręką kilka rodzajów olejków zapachowych, które możesz dodać do kąpieli w zależności od nastroju?

Ziołowe ekstrakty mają wpływ na twoje samopoczucie, a ciepła kąpiel jest idealna, aby się zrelaksować. Terapia w wannie jest prosta i nie wymaga żadnego wysiłku. Po ciepłej kąpieli, weź chłodny prysznic lub obmyj się zimną wodą. Pełne lub częściowe zanurzenie się w wannie, w gorącej lub zimnej wodzie, stanowi istotną część hydroterapii Kneippa. Najczęściej zaleca się, aby dodać do ciepłej kąpieli kilka kropel ekstraktu z igieł sosnowych, polnych kwiatów, rumianku, chmielu, otrębów pszennych, tymianku i innych naturalnych dodatków. Można wziąć kąpiel w wannie napełnionej wodą po brzegi, ale też w wannie wypełnionej wodą w połowie lub trzech czwartych objętości. Można także korzystać z tzw. wanny do nasiadówek (specjalna wanna, w której można siedzieć, a nogi pozostają na zewnątrz) lub zrobić sobie kąpiel stóp albo rąk. Kąpiel stóp lub rąk może być kąpielą w zimnej i ciepłej wodzie na przemian: 5 minut w ciepłej wodzie, 10 sekund w zimnej, przy czym cykl ten należy powtórzyć kilkakrotnie. Jest to dobry trening dla układu krążenia, ponieważ na przemian zwiększa i zmniejsza średnicę naczyń krwionośnych.

Prosta zimna kąpiel rąk zastępuje filiżankę kawy — jest bardzo pobudzająca i odświeżająca. Zimna kąpiel stóp działa podobnie jak wchodzenie do zimnej wody i zalecana jest przy opuchliźnie nóg, bólach głowy, krwawieniu z nosa, problemach żylnych, dolegliwościach układu krążenia oraz przy nieregularnej pracy serca. Nie należy jej stosować na zimne stopy! Inną formą może być kąpiel stóp, podczas której podnosimy temperaturę wody; taka kąpiel wywołuje pocenie, które pomaga uwolnić się od przeziębienia i grypy.

By kąpiel stała się terapią, konieczne jest zachowanie poniższych zasad:

• Napełnij wannę wodą, zanim dodasz ekstrakty ziołowe. Jeżeli dodasz ekstrakt na początku, wytworzy się duża ilość niepożądanej piany, która tworzy chłodną warstwę na powierzchni wody oraz usuwa ochronną warstwę na skórze.
• Kup termometr do wanny, aby sprawdzać temperaturę wody.
• Mierz czas swojej kąpieli.
• Zakończ kąpiel krótkim, chłodnym polewaniem ciała, zaczynając od stóp i prowadząc strumień wody w górę; zacznij od prawej strony. Można również wziąć zimną, chłodną lub umiarkowaną kąpiel. Kąpiele ciepło-zimne są zazwyczaj stosowane w przypadku częściowych kąpieli, takich jak kąpiel stóp czy ramion.
• Możesz zwiększyć efekt kąpieli przez szczotkowanie skóry na sucho przed kąpielą lub szczotkowaniem skóry w wodzie. Szczotkuj skórę powolnymi ruchami w kierunku serca, zaczynając od prawej stopy.
• Aby osiągnąć pełny efekt, po kąpieli terapeutycznej konieczny jest odpoczynek w łóżku trwający od 30 minut do godziny.
• Nie należy brać zimnej kąpieli, jeżeli ciało nie jest w pełni rozgrzane.

Przygotowanie leczniczej kąpieli jest bardzo proste. Należy napełnić wannę wodą w ilości, która najbardziej nam odpowiada. Temperatura wody powinna mieć około 37-39°C. Ekstrakt ziołowy lub olejek do kąpieli dodajemy, kiedy wanna jest już prawie pełna, aby uniknąć powstawania piany. Wchodząc do wanny, należy najpierw powoli usiąść, a następnie położyć się. Szczotkowanie skóry w wodzie podniesie skuteczność składników ziołowych — skóra będzie w stanie lepiej przyswoić aromatyczne cząsteczki. Korzystne jest również wdychanie zapachu ziołowych ekstraktów. Głęboki oddech oraz relaks błyskawicznie poprawiają samopoczucie.
Jeśli wanna jest wypełniona, woda powinna sięgać aż do szyi. Przy wannie wypełnionej do trzech czwartych objętości, woda powinna okrywać do połowy klatkę piersiową, zaś w przypadku wypełnienia wanny do połowy jej objętości, woda powinna sięgać do talii.

Wypełnienie wanny wodą zależy od stanu zdrowia osoby, która poddawana jest zabiegowi. Pełna wanna przeznaczona jest dla zdrowych ludzi, którzy mają normalne ciśnienie i silny układ krążenia. W zależności od czasu trwania oraz temperatury kąpiel relaksuje i dodaje energii. Kąpiel trwająca 12-15 minut, przy temperaturze 38-39°C, daje efekt uspokajający. Nie należy przebywać w wodzie dłużej niż 20 minut. Po skończonej kąpieli należy powoli wstać i szybko polewać lub obmyć ciało zimną wodą. Zabieg ten należy zacząć od prawej stopy, przesuwając strumień wody w górę ramienia, a następnie z przodu w dół ciała. Te same czynności należy powtórzyć po lewej stronie. Po kąpieli należy odpoczywać w łóżku przez 30 minut do godziny. Uwaga: ciepła kąpiel późno wieczorem ma negatywny wpływ na sen!

Kąpiel w wannie wypełnionej wodą do poziomu trzech czwartych działa podobnie jak kąpiel w wannie pełnej wody. Zanurzenie się w wannie wypełnionej do połowy zimną wodą zaleca się dla wzmocnienia systemu odpornościowego, odświeżenia, wzmocnienia nerwów oraz zrelaksowania się, kiedy na dworze jest gorąco i skóra wydziela duże ilości potu. Inną formą kąpieli w wannie wypełnionej do połowy jest kąpiel, podczas której zwiększa się temperaturę wody w przypadku występowania problemów dolnych części ciała. Kąpiel należy zacząć od temperatury 33°C i poprzez dolewanie gorącej wody przez 20 minut, podnieść temperaturę do 39°C. Po takiej kąpieli koniecznie należy wypocząć.
N.N.

Przedruk z: www.zdrowiezwyboru.pl/uroda-a-zdrowie-c/496-terapia-w-wannie