Mam włókniaki. Odmówiłam operacji ponieważ bałam się, że nieuniknione stanie się usunięcie macicy a ja chcę mieć dziecko. Mam 33lata. Czy można prosić o radę?

Włókniaki to komórki mięśni gładkich, które rosną przeważnie w macicy i w ogromnej większości stają się guzami. Mieszają się z przepływem krwi w macicy i często powodują zaburzenia krwawienia miesiączkowego. Mogą wiązać się z płodnością i czasami być powodem utraty ciąży.

Wielkość mięśniaków zmienia się z ledwo wykrywalnych na guzy wielkości orzecha a czasem zwiększa się do rozmiarów piłki nożnej. Kiedy są duże mogą powodować uczucie ciśnienia, ból jak również wzdęcia. Ostatnie postępy pozwoliły radiologom i ginekologom wprowadzić nowy zakres sposobów radzenia sobie z mięśniakami macicy.

Wiele kobiet nosi udane ciąże pomimo włókniaków, chociaż ciąża może wiązać się z szybkim ich rozwojem oraz komplikacjami włókniaków w ich centrum, co może być bolesne.

Małe włókniaki, które mogą znajdywać się w jamie macicy, lub poniżej powierzchni błony śluzowej czasami mogą być usunięte za pomocą wziernika macicznego-małego teleskopu włożonego przez szyjkę macicy.

Kiedy operacja przewiduje usunięcie włókniaka metodą zwaną Miomektomia pacjent zawsze ostrzegany jest, że usunięcie macicy może być nieuniknione. To dlatego, że w rzadkich przypadkach krwawienie może być trudne do kontrolowania, czy mięśniaki mogą być tak liczne, że tylko niewiele macic jest możliwych do rekonstrukcji.

W praktyce korzystanie ze szczepionki hormonu antydiuretycznego w przypadku mięśniaków może zminimalizować krwawienie a ponieważ mięśniaki są wykryte, gdy są małe ryzyko konieczności usunięcia macicy jest dużo mniejsze. Możliwe, że w wieku 33lat największym zagrożeniem dla ciąży jest szybkie przemijanie czasu co wpływa na zmniejszanie się płodności.

Radzę starać się o zajście w ciążę tak jak na to pozwala twój stan. Problem z płodnością wymaga szybkiej identyfikacji. Jeśli mięśniaki są wyczuwalną przyczyną bezpłodności musisz poważnie rozważyć ich usunięcie. Wiele kobiet lub ich lekarzy odwleka wyznaczenie wieku w którym pojawi się bezpłodność. Polecamy szukania pomocy u zainteresowanego i zaangażowanego ginekologa, który potraktuje Twoje aspiracje do macierzyństwa bardzo poważnie.

tłumaczenie: Adam Kurz luty 2014 

Allan R. Handysides i Peter N. Landless