Chociaż suplementy są coraz bardziej popularne, wielu konsumentów posiada błędne zrozumienie korzyści płynących z ich zażywania. Oto trzy rzeczy do zapamiętania na temat przyjmowania suplementów:

WIĘKSZOŚĆ SUPLEMENTÓW NIE POMAGA ŻYĆ DŁUŻEJ ANI ZAPOBIEGAĆ PRZEWLEKŁYM CHOROBOM

„Suplementy same w sobie nie wystarczą, aby przedłużyć życie” – mówi Avni Jain, MD, lekarz medycyny rodzinnej z Adventist HealthCare, Adventist Medical Group. Wskazuje ona również, że suplementy pomagają jedynie ludziom uzyskać składniki odżywcze, których może brakować w ich diecie lub środowisku. „Lekarze zazwyczaj zalecają suplementy dla kobiet w ciąży, osób starszych, osób z restrykcyjną dietą i innych grup z wyraźną potrzebą dodatkowych witamin”.

JEDZENIE PEŁNEJ GAMY POKARMÓW JEST ZWYKLE BARDZIEJ KORZYSTNE NIŻ PRZYJMOWANIE WITAMIN

Pożywne, pełnowartościowe pokarmy są często zdrowsze i zawierają więcej substancji ochronnych niż suplementy.

PRZECZYTAJ ETYKIETĘ WARTOŚCI ODŻYWCZYCH

Ponieważ suplementy nie są regulowane przez władze państwowe, hasła reklamowe z przedniej etykiety butelki mogą wprowadzać w błąd. „Przeczytaj etykietę z tyłu butelki, aby uzyskać dokładniejsze informacje na temat zawartości suplementu” – mówi dr Jain. 
Przed podjęciem jakichkolwiek suplementów skontaktuj się z lekarzem. Niektóre suplementy mogą negatywnie reagować z innymi przyjmowanymi lekami.

5 SZYBKICH WSKAZÓWEK

Przed podjęciem jakichkolwiek suplementów zawsze rozmawiaj z lekarzem.
Uważnie przeczytaj etykiety, aby wiedzieć dokładnie, co zawiera suplement, który przyjmujesz.
Zasięgnij dodatkowej wiedzy o witaminach w spożywanej żywności.
Nie przyjmuj więcej niż zalecana dawka.
Unikaj suplementów lub marek zgłoszonych jako niebezpieczne przez NFZ.

Źródła: Mayo Clinic, National Institutes of Health. Wskazówka zdrowotna tygodnia służy wyłącznie celom edukacyjnym. Aby uzyskać dodatkowe informacje, skonsultuj się z lekarzem. Można śmiało kopiować i rozpowszechniać informacje zdrowotne zawarte w niniejszym artykule.