Wysokie ciśnienie krwi jest popularnym problemem. Około 1 miliarda ludzi na całym świecie choruje na nadciśnienie, i przewiduje się, że do 2025 roku ta liczba wzrośnie do 1,6 miliarda. 

Zdiagnozowano u mnie wysokie ciśnienie krwi i lekarz przepisał mi lekarstwa. Wygląda na to, że moje ciśnienie się poprawia i poddaje kontroli. Jeden z moich sąsiadów był u mnie niedawno na lunchu i martwił się o moją dietę. Czy na pewno mogę jeść wszystko, co chcę, jeśli jestem na lekarstwach i moje ciśnienie się poprawiło?

Wysokie ciśnienie krwi jest popularnym problemem. Około 1 miliarda ludzi na całym świecie choruje na nadciśnienie, i przewiduje się, że do 2025 roku ta liczba wzrośnie do 1,6 miliarda. To pokazuje nieubłagany postęp tej niebezpiecznej choroby. Nadciśnienie odpowiada rocznie za śmierć 7,6 miliona osób na choroby związane z sercem i naczyniami krwionośnymi.

Ciśnienie krwi jest wynikiem interakcji serca pompującego krew do naczyń krwionośnych (różnych faz tego procesu) z cudownie stworzonymi tętnicami i żyłami. Do opisu ciśnienia krwi stosuje się dwie liczby: liczbę większą, ciśnienie skurczowe, oraz liczbę mniejszą, ciśnienie rozkurczowe. Ciśnienie skurczowe obserwujemy, w czasie pompowania (skurczu komór serca), które wpycha krew do wszystkich naczyń krwionośnych ciała. To pokazuje pracę, jaką serce wykonuje, by utrzymać ciało przy życiu. Ciśnienie rozkurczowe obrazuje spadek ciśnienia w czasie rozkurczu serca (faza odpoczynku), kiedy serce odpoczywa i na nowo napełnia się krwią pomiędzy skurczami. To ciśnienie zależy od struktury mięśni, szczególnie w tętniczkach (arterio lach), które uczestniczą w podtrzymaniu przepływu krwi.

Ważne jest, by znać liczby określające normalne ciśnienie krwi, jak również wiedzieć, kiedy odczyty ciśnienia krwi wymagają interwencji. Istnieją 4 kategorie tych wartości:

1. Ciśnienie prawidłowe – poniżej 120/80

2. Stan przednadciśnieniowy – skurczowe 120-139, rozkurczowe 80-89

3. Nadciśnienie stopień 1 – skurczowe 140-159, rozkurczowe 90-99

4. Nadciśnienie stopień 2 – skurczowe 160 lub wyższe, rozkurczowe 100 lub wyższe

Ważne jest, żeby znać swoje wyniki, bo w każda z kategorii ma rekomendowane kroki, jakie należy podjąć w celu leczenia, takie jak zmiana stylu życia przy stanie przednadciśnieniowym, czy lekarstwa w razie potrzeby.

Nadciśnienie jest znane jako „cichy zabójca”, ponieważ często nie ma objawów. Dlatego bardzo ważne jest, żeby znać swoje wyniki ciśnienia krwi.

Dieta i nadciśnienie.

Twoje pytanie o dietę jest trafne i ważne. Jak wspomniane było wcześniej, nadciśnienie staje się coraz bardziej powszechne. W krajach mocno zindustrializowanych obserwujemy dramatyczny wzrost występowania nadciśnienia wraz z wiekiem. Jednakże ludzie tacy, jak ściśli wegetarianie, których dieta składa się głównie z warzyw i zawiera mało soli (sodu), nie wykazują wzrostu ilości przypadków nadciśnienia z wiekiem.

Związek pomiędzy obniżeniem ryzyka nadciśnienia i dietą jest obecnie intensywnie badany. Zestawy dietetyczne, które wykazały obniżanie ciśnienia krwi, kładą nacisk na owoce i warzywa, a także nisko tłuszczowy nabiał. W dodatku zawierają produkty pełnoziarniste, orzechy, nienasycone oleje roślinne. Najlepsze efekty daje połączenie tego z obniżeniem ilości spożycia soli (1,2 grama lub 1200 miligramów na dzień). W klasycznych badaniach i podejściach dietetycznych (DASH) dodawano do tego drób i ryby, ale można je bezpiecznie wyeliminować. Nie zaleca się słodyczy i słodzonych napojów.

Pacjenci trzymający się programu DASH, lub innych podobnych diet wykazują lepszą kontrolę ciśnienia krwi, a jeśli potrzebują leków – tak często, jak potrzebują – są one bardziej skuteczne i można obniżać dzienne dawki.

Podsumowując można powiedzieć, że same leki bez zmiany stylu życia nie są wystarczającym lekarstwem na nadciśnienie, a dieta jest bardzo istotna w całościowym podejściu.

Allan R. Handysides i Peter N. Landless
tłumaczenie: Adam Kurz, kwiecien 2013r.