Wstydzę się zapytać mojego lekarza… myślę, że mamy w domu pluskwy. Mój mąż jest dyrektorem wykonawczym, a nasz dom jest wykończony w najwyższym standardzie. Jak to się mogło stać? Znaleźliśmy je w zakamarkach materaca, a ja martwię się możliwością zachorowania!

Nie musisz się wstydzić. Pluskwy stały się poważnym problemem dla wielu i nie mają względu na osobę. W Stanach Zjednoczonych, począwszy od lat osiemdziesiątych, coraz częściej pojawiają się plagi pluskiew atakujące domy, hotele, szpitale i akademiki.

W raportach na temat inwazji pluskiew w San Francisco pojawiły się zapisy z 2004 i 2006 roku. W Toronto w Kanadzie, w przeciągu sześciu miesięcy 2002 roku, odnotowano 100-procentowy wzrost liczby telefonicznych skarg na pluskwy. W Niemczech w 1992 roku zgłoszono pięć takich przypadków; do 2004 roku liczba ta wzrosła do 76 przypadków. W latach 2001-2004 Australijczycy odnotowali 40-procentowy wzrost liczby przypadków, w porównaniu z latami 1997-2000. Nowy Jork niedawno zorganizował odpluskwianie środkiem pluskwo-bójczym o nazwie „czar”, aby zapanować nad sytuacją inwazji pluskiew w hotelach.

Pluskwy są widoczne gołym okiem, choć starają się ukryć w ciemnych miejscach, w złączeniach łóżek oraz w szwach materaca i pościeli. Mają około pół centymetra długości, ale po wyssaniu krwi stają się znacznie większe i ponad dwukrotnie cięższe. Osobniki dorosłe są ciemnobrązowe, a przed osiągnięciem dojrzałości ich kolor jest żółty. Nie mają skrzydeł i potrzebują krwi, aby przeżyć. Żyją do jednego roku, a bez jedzenia są w stanie przeżyć wiele miesięcy. Przypominają miniaturowego karalucha o stosunkowo dużych oczach i długich, smukłych antenach. Szukają ciepła podczas poszukiwania pożywienia i rozprzestrzeniają się przez działalność człowieka. Mogą dostać się do walizek i stąd możliwość przedostania się tysiące mil z jednej sypialni do drugiej. Kiedy jakaś osoba podróżuje na długie odległości i przebywa w wielu pokojach hotelowych – jak to robi wielu biznesmenów – wzrasta ryzyko przedostawania się pluskiew.

Tylko dwie z blisko 70 odmian owadów żeruje na ludziach. Pozostałe odmiany żywią się krwią nietoperzy i innych zwierząt.

Większość reakcji na ukąszenie pluskwy jest alergiczna. Ślina pluskwy zawiera substancje, które zwiększają dopływ krwi do obszaru ugryzienia, co ułatwia pluskwie wyssanie krwi ofiary. Może wystąpić reakcja alergiczna na wspomniane substancje, która wraz kolejnymi ukąszeniami może stawać się coraz poważniejsza. Reakcja taka, może przybrać postać niewielkiej czerwonej plamy po duży brązowy bąbel a nawet pokrzywkę. Postaci reakcji alergicznej można leczyć kremami przeciwhistaminowymi lub kortykosteroidowymi. Czasami alergia może się objawiać jako atak astmy. Innym razem swędzenie ukąszeń powoduje drapanie, a ukąszenia mogą zostać przez to zainfekowane.

Zlikwidowanie pluskiew może okazać się trudne, ponieważ są one coraz bardziej odporne na zwykłe metody zwalczania, takie jak środki owadobójcze, a nasączanie pościeli w takich środkach jest niepewne w skutkach. Stwierdzono, że nasączone permetryną moskitiery zmniejszają inwazje pluskiew, ale mogą się przyczynić do uodpornienia tych szkodników na środki owadobójcze.

Zaleca się pranie pościeli w bardzo gorącej wodzie. Materace mogą być zamykane w nieprzepuszczalnych pokrowcach. Złączenia i szczeliny należy spryskać permetryną. Potraktowanie [tych przestrzeni] parą wodną może również zadziałać sterylizacyjnie. Nie kładź walizek pod łóżkami podczas podróży. Kiedy mamy udać się w podróż, jeden z nas zawsze spryskuje nasze walizki permetryną, mając nadzieję, że w ten sposób odstraszy tych małych „autostopowiczów”.

Podejrzewano, że pluskwy są możliwymi pośrednimi nosicielami chorób, ale jak dotąd nie zidentyfikowano jednoznacznych powiązań. Wirus zapalenia wątroby typu B został wykryty w odchodach pluskiew i teoretycznie mógłby być przenoszony w kurzu zanieczyszczonym takimi odchodami, znajdującym się na łóżku. Potrzebne są badania w celu określenia potencjalnej roli tych owadów w rozprzestrzenianiu się choroby.

Allan R. Handysides
Peter N. Landless

Tłumaczenie Natalia Kurz
Korekta Adam Kurz